Няколко авторитетни световни медии обръщат внимание на събитията в страната от последните дни.
„Корупционна криза притиска Борисов до стената“ – с това заглавие днес „Политико“ се спира подробно на протестите и арестите в България, цитира clubz.bg.
„За повече от десетилетие германската канцлерка Ангела Меркел и други дясноцентристки лидеи в ЕС никога не поискаха да надникнат по-дълбоко в това как техният верен Бойко Борисов управлява неговата страна.
Те сега ще трябва най-сетне да вдигнат капака над неговото премиерство. Плещестият бивш пожарникар и шампион по карате се бори за политическото си оцеляване с многоглава като хидра корупционна криза, която разголва това как безотчетни олигарси са обвили пипалата си около ключови институции като правосъдието“.
„Политико“ се спира на всички сюжети, предизвикали протестите – от снимките от спалнята на премиера и твърденията на Васил Божков, през историята с плажа на „Росенец“ до конфликта между президент и премиер и акцията на прокуратурата в президентството миналия четвъртък. Медията разказва за протестите в центъра на София и за ранения студент.
„Политико“ специално отбелязва, че „българският президент социалист Румен Радев видя своята възможност да прекърши хватката на Борисов върху държавата преди изборите догодина и призовава призовава ЕС най-сетне да се намеси на отровената съдебна система на страната“.
“Борисов настоява, че няма да отстъпи. В събота вечер той публикува във фейсбук свое едва чуваемо видео, застанал пред икона на Богородица, в което защити полицията и се представи за единствения лидер, който може да задържи България по европейската ѝ траектория. Неговата цел бяха съюзниците на Радев от социалистическата партия, чиито собствени корупционни скандали и връзки с организираната престъпност ограничиха достъпа на България до еврофондовете през 2008 г.”, пише медията, като цитира премиера, че социалистите “ще счупят държавата”.
Изданието подчертава, че ЕНП е останала непоклатима в подкрепата си за Борисов, но посочва:
“Докато Борисов иска да насочи дебата към неуспехите на социалистическите политици – лесни мишени, които са наследници на бившата комунистическа партия, свързана с Москва – това би направило малко, за да укроти все по-широко разпростиращия се гняв заради едновременните скандали, които се заформят под погледа му. В опит да прехвърли вината, Борисов обвинява Радев, че е целял лична вендета срещу него и дори го е следил с дрон”.
Протестите в България намират място и във френския “Монд” под заглавие: “Плажна война в България за изобличаване на корупцията”.
“Това е малък плаж край Черно море, който отприщи безпрецедентна институционална криза в България. Президентът социалист Румен Радев призова в събота (11 юли) правителството на консервативния премиер Бойко Борисов да подаде оставка, обвинявайки го в „мафиотско отклонение“, след като протестиращи отново бяха възпрепятствани да протестират срещу заграбване от тези няколко десетки метра камъчета от един от най-могъщите и тъмни герои в обществения живот в тази страна от 7 милиона души, измъчена от корупция”, пише лявоцентристкият френски всекидневник .
“Гласът на Америка” и “Ал Джазира”, както и европейските интернет платформи “Юрактив” и “ИЮ обзървър” посвещават днешните си кореспонденции за България на протестите, подчертавайки, че те продължават четвърти ден, включват хиляди хора и са не само в София, но и в страната.
Всички материали посочват ролята на Ахмед Доган и спонтанния масов гняв.
“Засилващата се политическа криза идва след поредица от големи политически скандали през последните месеци и на фона на нарастващия гняв на обществеността срещу управлението на пандемията на коронавирус от държавата”, предаде “Ал Джазира”.
“След като България отбеляза спад в ежедневните случаи по време на двумесечната блокада, внезапното отваряне на бизнеса и разрешението за провеждане на публични събирания доведе до нов скок в случаите”, отбеляза арабската телевизия. “Анализаторите твърдят, че корените на настоящата криза са дълбоки и са свързани със слабото върховенство на закона и проблемната връзка между олигархията и политиката”.
“Тринадесет години след присъединяването си към ЕС като най-бедната му страна, България също така остава най-податливата на подкупност членка на блока, според индекса на възприемане на корупцията на Transparency International”, пише пък “Гласът на Америка”.