Меркел попиля Борисов и „групата за натиск на Курц“ заради ковид ваксините

0

- Advertisement -

Германската канцлерка Ангела Меркел нанесе вчера тежък удар върху Групата на шестимата, оглавявяна от австрийския канцлер Себастиан Курц и с участието на българския премиер Бойко Борисов, която обвиняваше Еврокомисията и големите европейски държави за собственото си несправяне с доставката на ваксини срещу COVID-19. На виртуалния Европейски съвет снощи тя каза на Курц, който от името на групата искаше допълнителни дози,  че недостигът на ваксини в неговата страна се дължи на провала на неговото правителство колко ваксини да поръча, а не на дискриминационно поведение на Брюксел. Упрекът й се отнасяше и до останалите държави в групата (България,  Словения, Чехия, Хърватия и Латвия), които приеха на 16 март във Виена обща стратегия за натиск над Европейския съвет за преразпределяне на ваксините в ЕС.

Снощи лидерите на Европейския съюз се разбраха разпределението на ваксините между страните членки да продължи да бъде пропорционално на нуждите, така че всички едновременно да излязат от пандемията на коронавируса. Късно снощи премиерът Борисов каза след първия ден на срещата на виисоко равнище, че всеки български гражданин ще получи ваксини пропорционално. Какво означава това в конкретни числа, премиерът не каза. 

Според австрийския „Der Standard“ вчерашните преговори за разпределението на ваксините в ЕС са траяли няколко напрегнати часа. Причината била настояването на шестте страни, водени от Австрия, да се преразгледа методът на разпределяне. Както стана ясно, миналата есен те не са се възползвали от целите квоти за доставка на ваксини и заради това в момента изостават значително във ваксинацията. Позицията на австрийския канцлер Курц е подразнила особено Германия, Холандия и Дания, защото тези страни отказват да поемат вина – което означава да се откажат от свои ваксини, заради това, че Австрия и петте държави не са се възползвали от квотите си.

Преговорите вчера са се отнасяли само до допълнителите 10 милиона дози на „Пфайзер“, които ЕС ще получи през април, а не до генерална промяна на договорите до края на годината. Първият вариант е бил 1/3 от тях да бъдат дадени само на петте страни без Австрия, но предложението не е събрало мнозинство, става ясно от Der Standard. Себастиян Курц от своя страна се е опитал да блокира износа на ваксини от ЕС за страни от Третия свят. В крайна сметка страните-членки са се споразумели „10-те милиони дози да се разпределят в дух на солидарност.“ Детайлите кой колко ще получи ще бъдат уточнени от посланиците под ръководството на португалското председателство. Ако действително в този случай се приложи пропорционалният принцип, България трябва да получи още 155 000 дози – това са 1.55% от 10-те милиона, колкото е квотата на страната ни, съотнесена към населението в ЕС. 

Извън това според договорите с производителите през второто тримесечие всички страни в ЕС ще получат повече ваксини в сравнение с първото тримесечие. 

МАКРОН: СВИДЕТЕЛИ СМЕ НА НОВ ТИП СВЕТОВНА ВОЙНА

Европа е изправена пред „нов тип световна война“, свързана с ваксинацията, каза за в. „Фигаро“ френският президент на пресконференция след първия ден на виртуалната среща на върха на ЕС.

Според него това се дължи, наред с други неща, на „желанието на Русия и Китай да разширяват влиянието си по света чрез ваксините“. Френският лидер изрази мнение, че в настоящата ситуация Европа трябва да бъде независима в производството на такива лекарства.

Макрон заяви, че през следващите месеци Европа ще увеличи производството на коронавирусни ваксини и ще стане най-големият производител на такива препарати. В същото време той предложи да се блокира износът на ваксини, ако производителят не изпълнява задълженията си за доставка в Европейския съюз.

- Advertisement -

Френският лидер отбеляза, че Pfizer и Moderna, за разлика от AstraZeneca, спазват своите задължения.

Европейският комисар за вътрешния пазар Тиери Бретон заяви по-рано, че Европа няма да има нужда от руска ваксина срещу коронавирус Спутник V, тъй като в Европейския съюз вече са одобрени четири други лекарства, които ще бъдат достатъчни за постигане на стаден имунитет.

Италианският премиер Марио Драги не изключи възможността Рим да поръча от руската ваксина при липса на координация в рамките на ЕС. Както отбеляза и германският канцлер Ангела Меркел, ЕС трябва да разреши използването на Sputnik V, а ако ЕС не поръча ваксината, Германия ще го направи сама.

ЗАВРЪЩАНЕТО НА САЩ

Темата е била обсъдена и с американския президент Джо Байдън, който участва във видеоконференцията. „Европейския съюз и Съединените щати са двата най-големи производители на ваксини и ние се съгласихме, че имаме силен интерес да работим заедно, за да продължи да функционира глобалната верига за доставки и да се подготвим за следващите предизвикателства на пандемията и за пандемиите изобщо“, подчерта председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

“Като застанат заедно, рамо до рамо, ЕС и САЩ могат да покажат, че демокрациите са най-подходящата форма за защита на гражданите, насърчаване на достойнството и създаване на просперитет“, написа по късно в Туитър председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. “След като ви избраха за президент, говорихме много за вас. Сега сме щастливи да разговаряме директно с вас. Америка се върна. И ние сме щастливи, че се върнахте”, каза Мишел.

ДОСТАВКИ

България очаква днес 16 375 дози от ваксината на „АстраЗенека“. Другата седмица ще пристигнат 31 500 дози от „Пфайзер/БиоНТех“, 51 600 от „Модерна“ и други 150 000 от „АстраЗенека“. Очаква се това да отпуши по-сериозно ограничената в момента кампания по ваксинация. Пунктовете за ваксинация работят, но наличните ваксини са само от „АстраЗенека“, при която има разколебаване сред желаещите заради временното спиране на кампанията. Повече иРНК ваксини ще има през април, когато България ще започне да получава доставки от „Пфайзер/БиоНТех“ и по линия на втория сключен договор от ЕК. По него страната ни заяви 2,9 млн. дози при малка първоначална доставка в първия договор от 1 млн. дози. За април се очакват у нас общо 250 000 дози от ваксината на „Пфайзер/БиоНТех“ – това е извън порцията, която очакваме от извънредните 10 милиона дози, над 80 000 от „Модерна“, около 300 000 от „АстраЗенека“ и неуточнено количество през втората половина на месеца от ваксината на „Янсен“, която е еднодозова.

Източник: „СЕГА“

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече