От известно време анализи на престижни световни изследвания упорито ни сравняват с най-лошото развитие на ковид пандемията в Европа. На фона на случващото се в страната, главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев смята, че „ако се стационираме на 750-780 нови случая на 100 000, на фона на случващото се в Европа, това не са лоши данни“.
Това заяви той пред БНТ в първи коментар за съвпадението да отваряме всичко насред превземането на нови рекорди в COVID вълната.
За ситуацията в момента Кунчев не можа да даде смислен анализ. „На днешните пикови данни логичното е да кажеш, че нещата вървят нагоре, но нека да видим какви са следващите, избягваме да работим с дневни данни. Рано е да търсим ефект, гледаме да не продължи рязкото нарастване на случаите“, коментира той. И заключи: „Ние винаги сме за мерките да са по-затегнати за по-продължителен период, но когато министърът и политиците вземат решение, не може да не отчетат, че хората имат нужда от глътка въздух“.
И опрвада правителствените решения за разхлабените мерки от утре: „Винаги, когато вземем решение за промяна на мерките, се сблъскаме с различни тенденции – огромното желание на бизнеса да работи и данните за разпространението на вируса. Това търсене на баланс между двете винаги е много спорно“.
Кунчев заяви, че „подхождаме много внимателно“ с мерките, като изтъкна, че за пръв път в заповедта се посочва какво се отваря в следващите седмици поетапно. Той за пореден път защити вземаните решения с аргумента, че има само 1% разлика между хората, които считат, че трябва да се разхлабват мерките и тези, които са на обратното мнение.
Обърканите и алогични изказвания на Кунчев за пореден път подчертават и провала на правителството да подготви здравната система за предишната вълна през октомври-ноември, когато очевидно ненужно хора бяха лишени от лечение в болниците, които днес са много по-натоварени, но уж не връщали хора.
Въпреки лошите данни, Кунчев беше настроен великодушно по всякакви въпроси. „Опитваме се да дадем този отдушник, който крие най-малко рискове“, обясни той. За отварянето на ресторантите коментарът му бе: „Ако работите в един офис с неработещ климатик, какво е по-безопасно от това да седнете на кафе на открита маса“, без да се отчита фактът, че едното е наложително, а другото – не толкова. За моловете обясни, че ги държат затворени заради тяхната социална функция. „Това е като агората на древна Гърция, младите хора си правят срещи там“, посочи главният здравен инспектор. За стадионите каза, че може да се обсъжда отварянето им, но „ще ги отворим тогава, когато можем – поведението там е по-рисково и затова считаме, че е рано“.
В края на участието си Кунчев обаче се изказа против зелените коридори за пазаруване на възрастните в магазините, които са трън в очите на по-младите. „Ефектът е отрицателен от зелените коридори, аз мисля, че те изиграха своята роля“, съгласи се той в отговор на коментари на зрители, че през останалото време се получава струпване на хора в магазините, включително и на възрастни.
Премахването им обаче означава, че хора в най-рискова възраст няма да имат никаква възможност за безопасно пазаруване в пика на новата вълна.