Д-р Коце Ботокса разхабва мерките, извъртя за недостига на ваксините – опашките за тях били хубава новина
До края на днешния ден ще има нова заповед с мерки, които ще бъдат разхлабени, обяви министърът на здравеопзването Костадин Ангелов, известен с прякора си д-р Коце Ботокса, по време на редовния брифинг на НОЩ. Той извъртя за хаоса с имунизационния процес и каза, че опашките за ваксини (онези, които в сдействителност не достигат) са хубава новина.
Отчитаме първи крачки от края на третата вълна, 680.5 на 100 000 е дневната заболеваемост в момента, хоспитализациите намаляват и при неусложнените случаи, и при интензивното лечение, отчете той. И помоли да се даде още седмица за глътка въздух без натиск за повсеместно отваряне. Напомняме, че сдружениято на заведенията заплаши с гражданско неподчинение на 12 т.м., ако не бъде възстановена дейността им изцяло.
„Засега заявката е да се отворят големите магазини при определени ограничения за брой хора на кв.м.”, обяви д-р Коце. Очевидно това решение на властта е продиктувано от протестното писмо на магазините за нехранителни стоки, които заплашиха с протест.
Графикът в РЗИ за разпределение на ваксините сред личните лекари може да се подобри, призна Ангелов. Коли на МВР може да се използват и да се доставят ваксини на по-отдалечени места. Той обаче продължава да намира опашките за нещо положително. „Опашки има навсякъде в Европа и извън Европа по отношение на ваксинациите. Това означава доверие на хората към ваксинацията, към науката. Ако това означава по-добър изход от пандемията, нека се случи“, заяви министърът.
„На практика това, което очаквахме да се случи – задържане и спад, е налице”, каза и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. България вече е на девето място по заболеваемост, но на второ място по смъртност след Унгария. Трудният баланс между това да не са толкова строги мерките и това да преминем върховната точка на вълната е налице, обобщи той, повтаряйки мантрата за съотношението бизнес-мерки.
С неохота, но верен на приниципа „подкрепи другарче”, ген. Мутафчийски се присъедини към изказванията на колегите си, че има спад, но призова всеки да не забравя личната си отговорност обясни. Все пак предупреди, че „тенденцията е крехка, само се чертае като такава, но не не е трайна.
Децата от първи до четвърти клас се връщат в училищата от понеделник, заедно с учениците от седми, осми и десети клас, съобщи просветният министър Красимир Вълчев. След това горните класове отново ще се въртят по график. В университетите е взето решение на този етап да се възстановят практическите занятия. Все още се спори дали да се отворят езиковите центрове, където има смесване на паралелки, или да се изчака още една седмица.
Какво показват данните към днешна дата
Почти три седмици след началото на третия национален локдаун и седмица след отпадането на повечето от забраните му, нивото на заразяване с коронавирус в България остава все така високо.
Според данните на Единния информационен портал Coronavirus.bg през последното денонощие у нас са установени нови 3556 случая на COVID-19 при направени 17 713 теста (9567 PCR и 8146 бързи антигенни).
Това означава, че делът на положителните проби е 20,1%, тоест всеки пети от изследваните у нас е носител на вируса. Според вида на обработените проби процентът варира леко нагоре и надолу – 21,6% при PCR (2067 от 9567) и 18,3% при бързите тестове (1489 от 8146).
Към 0:00 ч. на 8 април активните случаи в страната са 71 720, като 10 429 от тях са настанени за болнично лечение. От хоспитализираните 777 пациенти са в интензивно отделение заради усложнения на болестта.
През последните 24 часа са починали нови 116 души, с които общият брой на смъртните случаи, свързвани с пандемията у нас, надхвърли 14 000 – 14 034 за последните 13 месеца. Като излекувани в сряда са отчетени 2477 души и така оздравелите вече са общо 278 665 от доказано заразените.
Най-много новозаразени са установени в столицата – 815 от тестваните в София-град. Следват Пловдив (347), Варна (338) и Бургас (227), а с трицифрен брой нови случаи са още шест области: Стара Загора (162), Русе (129), Благоевград (125), София (122), Добрич (113) и Шумен (105).
Ваксинационният процес в България продължава с бавно темпо. Вчера са поставени 13 819 дози от препаратите на „Пфайзер“, „Модерна“ и „Астра Зенека“, с които общият брой на получилите поне една доза достигна 533 453 души. Само 1/5 от тях са имунизирани и с втора доза – 107 747 (20,2%).