- Advertisement -
Парламентарните комисии по отбрана и по външна политика одобриха два проекта на решения за оказване на военна и техническа помощ на Украйна, като се очертава ясно мнозинство за промяна на досегашната българска позиция и присъединяване на страната към партньорите ни в НАТО и ЕС.
Двете предложения бяха внесени от „Демократична България“ и ГЕРБ, като предстои да бъдат обединени.
Депутатите от „Продължаваме промяната“, ГЕРБ, „Демократична България и ДПС се очаква да подкрепят проекторешението и в пленарна зала. Президентът Румен Радев, БСП и „Възраждане“ засега изглеждат изолирани в съпротивата си срещу подобно решение на Народното събрание.
Малко по-късно парламентарната комисия по отбрана одобри и проекта за инвестиционен разход за придобиване на още осем самолета F-16 Block 70.
Проектът е на стойност 1.296 млрд. долара.
България трябва да отговори на американската оферта до средата на декември.
Дванайсет депутати гласуваха „за“, двама „против“, а един се въздържа.
Коалицията срещу военна помощ
В началото на съвместното заседание на двете парламентарни комисии Ангел Георгиев от „Възраждане“ и Кристиан Вигенин от „БСП за България“ поискаха тази точка от дневния ред да бъде премахната, но предложенията им не бяха приети.
От „Възраждане“ поискаха детайлен анализ от Министерството на отбраната, а Вигенин настоя да бъдат изслушани и шефовете на службите.
За нас, за БСП, изпращането на оръжие на Украйна, категорично ни превръща, макар и косвено, в част от конфликта, каза Вигенин.
Служебният военен министър Димитър Стоянов коментира от своя страна, че решението за оказване на военна и техническа подкрепа за Украйна следва да бъде взето след детайлен анализ.
Според него по този начин Народното събрание ще вземе информирано решение.
Изпращане на съветското въоръжение и модернизация на армията
Атанас Славов от „Демократична България“ коментира от своя страна, че темите за военната помощ и модернизацията на армията са свързани.
- Advertisement -
Поддръжката на старото съветско въоръжение стана на практика невъзможно след руската военна агресия срещу Украйна и на дневен ред е замяната му.
Славов призова да не се спекулира с това какво е настроението в обществото и дали мнозинството от българите иска или не да бъде предоставена военна помощ за Украйна.
Даниел Митов от ГЕРБ за пореден път посочи, че решението е закъсняло, и трябва бързо да се разгледа.
Списъкът от държавите, които помагат на Украйна, е списък с цивилизовани страни.
Искам България да е част от този списък, посочи Митов.
В ЕС и НАТО само България и Унгария не подпомагат с директни доставки отбраната на Украйна.
ДПС ще подкрепи и двата проекта за решение, съобщи Джейхан Ибрямов.
Ясно мнозинство
Засега военната помощ се подкрепя от ГЕРБ, „Продължаваме промяната“, ДПС и „Демократична България“.
И двете внесени предложения предвиждат консултации със съюзниците в НАТО за осигуряването на заместващи способности.
Украйна иска от нас приоритетно старите съветски изтребители МиГ 29 и зенитно-ракетни комплекси C-300, каквито вече прати Словакия, която е в аналогична на България ситуация.
Президентът Румен Радев и служебният военен министър Димитър Стоянов вече се обявиха срещу подобно решение, тъй като според тях българската армия не може да си позволи да загуби това оборудване и няма да получи от партньорите в НАТО заместващо въоръжение като „подарък“.
С какво друго въоръжение можем да помогнем
България има възможности да окаже много важна помощ и да реагира най-вече със стрелкови боеприпаси за „Калашников“ и други, средства за близък бой, боеприпаси за танкове и оръдия, РПГ, евентуално противозенитни реактивни комплекси.
Украинската армия познава тези системи, а и те са относително лесни за употреба.
Мунициите и оборудването може да се вземат от армията, след което да се попълват липсите с българско производство.