- Advertisement -
Този въпрос вече плаче за отговор.
Внезапността и бързината, с която бе свален Иван Гешев, след като същите кадровици страстно го бранеха при далеч по-основателни мотиви за уволнението му; и скоростта, с която бе заменен с герой от същата група Борислав Сарафов (независимо, че за пет дни се превъртя от горещ защитник на шефа си в яростен противник), предизвиква най-силните досега опасения, че сделката в името на реална съдебна реформа ще се окаже поредната илюзия.
Коя е сделката: между все още влиятелните (Борисов-Пеевски) над съдебните кадровици от една страна, и заявилите промяна на статуквото „Продължаваме промяната -Демократична България“ в лицето на Кирил Петков и Христо Иванов.
И да караме подред като в първи клас:
Откъде е изводът кои са влиятелните ? Най-грубо, от признанията на Борисов, че е посочил Гешев през 2019 г. („А кого да сложа“) и пак от неговите отдавнашни признания (че „който владее съдебната власт, може да управлява дори да е трета политическа сила като ДПС“). А вече и през думите на самия Гешев, който посмя да добави накрая и името на Пеевски към това на Борисов и графика им за отстраняването му.
Откъде е изводът, че има сделка с „Продължаваме промяната -Демократична България“ ? Най-ясно, от това, че Борисов и Пеевски успяват да прокарват условията и интересите си в името на правителството с втория мандат. Поне засега. (Ще приема, че на срещите явни и неявни са коментирали само публично съобщаваните неща.)
Срещу какво е получена подкрепата на Борисов-Пеевски? Очевидно – срещу поне съгласие да бъде „изпран“, а вероятно и спасен, Борисов от наказателно преследване. А Пеевски да бъде приет официално като фактор в съдебната реформа.
В името на коя върховна обществено полезна цел коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ се е съгласила на такава неприлична и опасна сделка – да пази Борисов, ако не него самия, поне публичния му имидж? В името на реална и наистина обществено необходима съдебна реформа чрез промяна на конституцията – сигурно ще отговорят и децата, защото „Продължаваме промяната – Демократична България“ го повтарят.
Но вече не е достатъчно. Особено след демонстрацията „Сарафов“. Ако искат да повярваме, че целта е изпълнима – трябва да покажат ясно предложенията и условията си. Как ще прокарат истинската реформа при наличието в парламента на онези, които когато решат свирват на съдебните кадровици днес да свалят, утре да качват когото са решили…
Досега пред камерите вървят приказките за махане на длъжността главен прокурор.
И сега трудното: Докъде (може да) ще стигне тази сделка? Поне за момента на терена на съдебната власт, Пеевски с повече принос от Борисов, карат уж партньорите си за реформата да изглеждат тичащи след събитията, изненадани и…пишещи радостни или възмутени статуси. Наивно е да се радваш, че Гешев вече бил свален, особено ако знаеш, че Сарафов е бил на път за стола му. Ако пък не знаеш…
- Advertisement -
Затова ми се струва важно лидерите на „Продължаваме промяната – Демократична България“ да обяснят докога и докъде ще приемат условията на Пеевски/Борисов. Да обяснят предварително заради здравия разум и моралния дълг, а не постфактум – когато са прочели реакциите на твърдите си привърженици.
Ще отбележа, че междувременно парламентарни комисии приеха на първо четене промените на ГЕРБ за антикорупционната комисия. И там не знаем обединили ли са се и около какъв проект „Продължаваме промяната – Демократична България“ и ще успеят ли да го наложат или ще гледаме сцена като следствието остава извън прокуратурата.
Ще кажете: такива са реалностите, депутатите им са 63, ужасно трудно е, дай предложение
Именно защото такива са реалностите, „Продължаваме промяната – Демократична България“ трябва ясно да кажат каква цел преследват: Да бъдат просто на власт, или да постигнат нещо и най-важното как смятат да го постигнат.
Вярно е, че само ако си на власт можеш да направиш нещо – както порочно, така и добро. Но да обяснят не с дотегнали приказки за евроатлантически ценности, от които единственият ефект е помпане на „Възраждане“ (няма ценности в назначаване на Сарафовци). А директно и с действия. И да „лидират процеса“ както се казва на професионален жаргон.
Ще кажете, че може би има и някаква стратегия и тя не трябва да се издава публичво на врага, който вече е в леглото.
Ами ако междувременно ВСС избере и нов главен прокурор? Има право да го направи и възможност докато в парламента се уговорят кой да оглави комисии и как ще обсъждат конституционните промени.
А ако временният остане дълго ? А ако не оттеглят временния както поискаха „Продължаваме промяната – Демократична България“…
Какви действия ли? С публични условия на масата. И с бърза и качествена реформа поне на антикорупционната комисия. Че там вече година и половина управлява известния Тони Балкона. Като временно изпълняващ длъжността.
С бърз избор на нов ВСС от този парламент, за да избира той главен прокурор, дори и настоящият да е започнал процедурата.
Ако в тези решения „Продължаваме промяната – Демократична България“ успеят да наложат дневния ред и реални промени, има шанс и за конституционната реформа. И дано не са договаряни много временни отстъпления заради голямата цел.
Петя Владимирова, Дневник