Защо допуснахме млади и образовани хора да напуснат България, защо отиват в чужбина и се унижават да работят какво ли не – мият съдове, чистят, стават шофьори и т. н. Естествено, като заминат младите, се чувства недостиг в някои сфери. Но тук като млад специалист – лекар, учител, медицинска сестра, акушерка, се назначават със заплати 1500-2000 лв., а на Запад им дават два-три пъти повече. Това е една от причините. Другата по-сериозна е – завършилите с добри дипломи младежи не могат да си намерят работа, защото нямат връзки или, по-точно, са от „лошия материал“ и не са „богопомазани“.
Защо по високите етажи на властта все още работят пенсионери – от много години, директори на училища, детски градини и пр.? Вярно, при пенсионирането им са ощетени, но… Нима няма млади специалисти с големи възможности, добре подготвени педагози, които могат да приложат знанията си, да не говорим, че имат и умения да боравят с новите технологии? Същото е в общините.
Друго, което ме вълнува, е защо непрекъснато се говори за София. София не е България – защо в София заплатите са най-високи? Пенсиите също?
И още нещо. Слушам или чета как говорят или пишат някои народни представители – с много чужди думи, непознати за нашето поколение. Само едно ме гневи – защо пренебрегват нашия хубав, звучащ добре български език. Нима това е критерият за високите заплати?
Екатерина Генчева, Варна, за в. „Ретро“.