Наследството на „Промяната“: 584 дни забавяне на строителството на „Хемус“ и 30% поскъпване

0

- Advertisement -

Към момента по строителството на оставащата част от магистрала “Хемус” са се натрупали общо 584 календарни дни забавяне от последните 3 години и тя се е оскъпила с между 30 и 40%. Това съобщи от парламентарната трибуна в четвъртък служебната министърка на регионалното развитие Виолета Коритарова, която бе изслушана за “Хемус” и “Черно море” по искане на депутати от “Възраждане”.

“Когато поех поста служебен министър, установих заповед за възобновяване на строителството от март тази година. Реално обаче то започна едва сега, защото трябваше своевременно саниране на трасетата, за да може след дългия застой отново да стане годен строителен обект”, заяви инж. Коритарова.

“Колкото повече се бави строителството, толкова повече ще се оскъпи”, подчерта министърката. И каза, че е заварила индексиране с около 32%.

Към момента индексациите по “Хемус” възлизат общо на 37,07 млн. лв. Те обаче са само за дейности, изпълнени след 30 юни 2021 г., т.е. това няма да е единственото увеличение на цената. Тя ще нарасне с 30-40% при стартиране на дейностите и по останалите лотове извън първи, втори и трети, по които се работи най-усилено. Това произтича от факта, че сегашната методика за индексиране на строителните дейности позволява то да се прилага само за такива, които са били реално извършени, а не са само планирани.

- Advertisement -

Със сигурност до края на тази година по “Хемус” могат да се гарантират две неща, стана ясно от думите на министър Коритарова. Едното е довършването и пускането в експлоатация на първи участък, който вече е 68% готов. Това е отсечката между Боаза и Дерманци, която е около 15 км.

Второто сигурно нещо, което може да се направи до края на годината, е да започне строителството на 4-и, 5-и, 6-и и 9-и участък. Това е от връзката с пътя Плевен – Ловеч до път I-5 Русе – Велико Търново, както и от пътен възел Лозница до пътен възел Буховци–Юг. За тях са осигурени терени, като само за последния участък предстои до септември да се платят обезщетения за отчуждаване.

След като магистралата стигне до Дерманци в края на годината, ще трябват още две години – до края на 2026-а, за да се довършат следващите два участъка, които в момента са готови съответно 20 и 53 процента. 7-и и 8-и участък продължават да са проблем. За тях има готова ОВОС, но тъй като се наложи промяна на трасето, за част от него ще се прави нов екодоклад.

За 8-и все още не е издадено строително разрешително, тъй като в момента се прави технически проект и той ще е готов до 260 дни.

Коритарова информира депутатите, че магистрала “Черно море” напредва много бавно. В момента се правят екологични оценки, като се очаква през 2025 г. да има решение по ОВОС. След това ще започне разработване на парцеларен план, идеен проект, подробен устройствен план и отчуждаване на засегнатите имоти и части от имоти.

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече