Проблемът с водните режими в страната се разраства. Само за месец броят на населените места с режим на водата се е удвоил, показват данните на неправителствения сектор. От ВиК операторите в страната отчитат, че на режим са 297 населени места, докато данните на Асоциацията на природните паркове са за 458 градове и села с часове и дни на безводие. Между 400 000 и 430 000 души ежедневно у нас се сблъскват с този проблем.
Остарялата канализация, текущото лятно засушаване, а и принципното климатично затопляне изпразват източниците. България не е подготвена за такъв риск, като в някои области (Кърджали, Търговище, Шумен) всички общини са с трайни проблеми. В резултат от известно време протестите с искане за вода са почти всекидневие в различни селища от страната.
Едното от местата с режим на водата от началото на юли е софийското с. Чавдар, в което има части, останали на сухо повече от 45 дни. Селото е с над 1100 жители. От месец и половина населеното място е на режим на водата, като в части от него няма вода повече от 45 дни. „Преместих се в горния край на селото и тогава от 1974 г. се боря постоянно за водата, сега нямам вода от 45 дена. Вземам от съседа, защото има бунар – слагам през пътя маркучи, дъски и се спасявам по някакъв начин“, заяви пред БНТ Иван Стоилов.
Общината вече е изградила нов водопровод по две от улиците в селото. „Разрешихме там на около 30 домакинства проблема – в момента имат вода, във високите части на селото няма вода, не достига, просто е намаляло количеството“, каза Павлина Павлова, и. д. кмет на Община Чавдар.
По разпореждане на общината и местното ВиК всеки ден Симо Симов кара със своята водоноска по четири пъти вода до празните резервоари на селото от съседния град Златица. „По 100 000 литра караме всеки ден за село Чавдар“, обясни той.
От общината вече търсят решение на проблема. Първата крачка, която ще направят, е да разширят един от резервоарите, за да може да се събира в него повече вода, когато има.